SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova

Hledání

Hledat:

Aktuality

Vítáme Vás na www stránkách Spolku pro obnovu venkova České republiky, nevládní neziskové organizace, jejímž posláním je přispívat k rehabilitaci venkova, k obnově a prohloubení společenského a duchovního života na venkově, k posílení hospodářské stability a prosperity venkova.
Doručovací adresa: SPOV ČR, Přelická 356, 273 05 Smečno, IČ 64937178, č. účtu 2800635580/2010
V sekci Aktuality naleznete nejnovější zprávy z dění na českém venkově, v pravé části jsou pozvánky na akce Spolku. Informace o logu Spolku získáte zde.
 

Soubor ke staženíProhlášení SPOV ČR proti slučování obcí

Spolek pro obnovu venkova České republiky zásadně nesouhlasí se současnými úvahami o slučování malých obcí do větších celků. Stavíme se proti názorům, které v posledních dnech zazněly v médiích z úst zástupců Svazu měst a obcí ČR. Spolek pro obnovu venkova bude hledat společný postoj se Sdružením místních samospráv ČR a dalšími organizacemi, které se postaví na obranu malých obcí. Malé obce a jejich obyvatelé by totiž případným slučováním více ztratily, než získaly. A to nejen samosprávu, která je významnou silou správy věcí veřejných na té nejnižší úrovni, ale postupem času by mohly přijít bez vlastní rozpočtové samostatnosti a investiční odpovědnosti také o místní kulturu, společenský život a mohly by tak ztratit vlastní identitu.

 

ČlánekStav čerpání PRV a návrh harmonogramu příjmů žádostí v roce 2011

Zveřejňujeme podklady, které obdrželi členové Monitorovacího výboru PRV s tím, že k harmonogramu mohou podat připomínky do 15.10.2010. Členové Spolku je mohou uplatnit prostřednictvím místopředsedy Spolku JUDr. Radana Večerky (radan.vecerka@seznam.cz).
 

Soubor ke staženíZpravodaj venkova - měsíčník SPOV ČR a NS MAS ČR - 9/2010

V 9. čísle roku 2010 si například můžete přečíst:

- Téma: Vesnice roku 2010. Starosta Ratměřic Viktor Liška říká: Chceme být tradiční i moderní vesnice; lidé jsou u nás pracovití, přátelští, inovativní
- Knihovníci si připomněli deset let spolupráce se SPOV. Knihovnická profese se člověku dostane pod kůži a už se jí nezbaví
- Na Řípu se 28. října k „Modlitbě za domov“ přidá i konference "Venkov - financování a spolupráce pro budoucnost" a výstava „Venkov se mění“
- Jihomoravské a středomoravské sdružení MAS pořádají semináře z PRV
- Ohlas z Přemyslovských středních Čech k diskusi Vize venkova 2020: LEADER a MAS po roce 2013

Prostorový prohlížeč: http://issuu.com/sulak/docs/zpravodaj_venkova_9-2010

 

Soubor ke staženíCelostátní setkání škol obnovy venkova v Liběšicích 7. - 8. října 2010

Letošním tématem již tradičního setkávání je diverzifikace zemědělských činností, uplatnění zemědělských produktů na místních a regionálních trzích, podíl zemědělců na péči o krajinu. První den začíná program v 9,30 hodin na obecním úřadě v Liběšicích, pokračuje odpolední exkurzí do ovocnářství v Soběnicích a na kozí farmě v Držovicích a končí v hotelu Racek v Úštěku. Druhý den je dopoledne plánovaná exkurze na křížovou cestu v Ostré a do skanzenu Zubrnice, odpoledne je zaměřeno na činnost MAS. Na setkání bude dohodnuta společná návštěva Euregia v Lipsku 27. října 2010. Kontakt Mgr. Alena Šnýdlová, tel. 476 206 835, 723 784 750, e-mail snydlova@rra.cz. Přihláška ke stažení zde.

 

ČlánekPozvánka Evropského vzdělávacího fóra pro rozvoj venkova do Lipska

27. října od 10 – 12 hodin se v rámci doprovodného programu veletrhu Euregia 2010 na lipském výstavišti uskuteční seminář, připravený společně Evropským vzdělávacím fórem pro rozvoj venkova a Evropskou pracovní společností pro rozvoj venkova a obnovu vesnice. K dispozici je program v němčině.
 

ČlánekChcete znát německý dokumentární hit "4. revoluce - energetická soběstačnost"? Přijďte diskutovat s autorem 6.10. v Praze na Jungmannově 24!

Projekci a navazující besedu s tvůrcem filmu pořádá Liga ekologických alternativ (LEA) ve spolupráci s partnery Calla, Hnutí Duha, Veronica, Českou agenturou pro obnovitelné energie (Czech Re Agency), Českou průmyslovou fotovoltaickou asociací (CZEPHO) a Československou společností pro sluneční energii (ČSSE),

 

ČlánekKrálovéhradecké krajské dožínky 2010: Prezentace MAS byla pastvou pro všechny smysly

Předposlední zářijový víkend (18.-19.9.2010) se v Šimkových sadech v Hradci Králové konal sedmý ročník Královéhradeckých krajských dožínek. Na nich se mohli zviditelnit nejen zemědělci, chovatelé a potravináři, ale i místní akční skupiny (MAS), působící v severovýchodních Čechách.

 

ČlánekVyhlášení Evropské ceny obnovy vesnice 2010 v Sand in Taufers

24. září 2010 se ve vítězné obci Evropské soutěže obnovy vesnice 2008 - jihotyrolském Sand in Taufers uskutečnilo slavnostní vyhlášení letošní soutěže. Vítězem je obec Langenegg (1042 obyvatel) z rakouské spolkové země Voralberg. Vyhlášení se zúčastnily 2 autobusy obyvatel z obcí, reprezentujících ČR - z Tučína a Lidečka. Příjemné a bezprostřední atmosféře velice napomohla dechová hudba Lidečanka. Ke stažení prezentace z doprovodné konference. 

 

ČlánekCelostátní setkání knihovníků

Ve dnech 16. – 18.9.2010 se konalo v Pavlovicích u Přerova celostátní setkání knihovníků venkovských knihoven s programem  „Co venkovské knihovny umějí a mohou – VI.“

 

ČlánekČSOP Veronica | Centrum Veronica Hostětín informuje | září 2010

1. Zveme Vás 2. Lucemburský ministr navštívil Hostětín 3. Pomozte vybavit naše centrum 4. Naši brněnští kolegové Vás zvou 5. Zvou Vás jiní

 

Tendry Lesů ČR pod palbou

Ve čtvrtek (16.10.2010) vyhlášené jednoroční tendry Lesů České republiky na lesní práce v roce 2011 vyvolaly kritiku na adresu státního podniku ze strany ekologů a menších dřevozpracujících firem. Více na www.novinky.cz/domaci.
 

Soubor ke staženíPrahu ožebračit nechceme

Právu uveřejnilo 17.9.2010 v rubrice Ring volný článek Petra Gazdíka, předsedy poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové, ke snížení diskriminačních rozdílů ve sdílení daní ve vztahu k programovému prohlášení vlády.
 

Otázky Václava Moravce Speciál v Pavlovicích 14.9. na webu ČT24

zejména o rozpočtovém určení daní za účasti starostů Tučína Jiřího Řezníčka a Pavlovic u Přerova Vlastimila Bia, předsedy Svazu měst a obcí, zastupitele města Hradec Králové a poslance Evropského parlamentu Oldřicha Vlasáka, předsedy Asociace krajů a hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška a náměstka ministra financí Jana Gregora s předtočenými vstupy předsedy poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové, předsedy hnutí Starostové a nezávislí a starosty obce Suchá Loz Petra Gazdíka. Vyhlášení projektu „Jak na to“, v jehož rámci může kdokoliv vložit na www.youtube.com/otazkyvaclavamoravce vlastní video, které bude obsahovat otázku či otázky nebo připomínky k fungování měst a obcí na politiky v České republice do pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

 

FotogalerieSeminář Spolku na výstavě Země živitelka

Fotogalerií se vracíme k semináři Spolku pro obnovu venkova, Ministerstva pro místní rozvoj a Ministerstva zemědělství 27.8.2010 v Českých Budějovicích.

 

Soubor ke staženíPrčické Bábení 2010 již tuto sobotu 18. září 2010

4. ročník festivalu Prčické Bábení 2010 se odehraje v Ateliéru Prčice - od 7,30 turistický pochod a od 13,00 divadla a hudba. Program najdete zde nebo na www.ceskymeran.cz. Jste srdečně zváni pořadateli - Český Merán o.p.s., Město Sedlec-Prčice a KČT Sedlec-Prčice.