SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova

Hledání

Hledat:

Aktuality

Vítáme Vás na www stránkách Spolku pro obnovu venkova České republiky, nevládní neziskové organizace, jejímž posláním je přispívat k rehabilitaci venkova, k obnově a prohloubení společenského a duchovního života na venkově, k posílení hospodářské stability a prosperity venkova.
Doručovací adresa: SPOV ČR, Přelická 356, 273 05 Smečno, IČ 64937178, č. účtu 2800635580/2010
V sekci Aktuality naleznete nejnovější zprávy z dění na českém venkově, v pravé části jsou pozvánky na akce Spolku. Informace o logu Spolku získáte zde.
 

ČlánekO co jde v současném boji o RUD?

Ke stažení jsou tři návrhy změny zákona č. 243/2000 Sb., o rozpočtovém určení daní – Pardubického kraje, Libereckého kraje a poslanecký návrh Vladislava Vilímce, Petra Fialy, Zbyňka Stanjury, Petra Bendla a dalších, předložené v roce 2016 k projednání Poslaneckou sněmovnou. Všechny mají společné zvýšení podílu obcí na celostátním hrubém výnosu daně z přidané hodnoty na 23,58 %, což má kompenzovat snížení příjmů obcí a měst, o něž byly v roce 2012 ochuzeny. Tato úprava by znamenala zvýšení podílu obcí a měst o cca 7 miliard korun.

 

Soubor ke staženíPředsednictvo SPOV ČR schválilo 7. 2. 2017 výběr obcí pro zpracování Programů rozvoje obce

Ke stažení zpráva o výběru obcí, které budou zapojeny do projektu "Podpora obnovy venkova pomocí zavedení strategického řízení". Jsou to: Albrechtičky, Bělotín, Bohutice, Čermná nad Orlicí, Darkovice, Dymokury, Havlíčkova Borová, Horní Ředice, Koberovy, Lačnov, Měrunice, Nečtiny, Radňoves, Topolany, Tučín, Tupesy, Veselíčko, Větřkovice, Vraný a Zvíkovec. Realizační tým bud spolupracovat také s městem Žlutice.
 

Prezentace ze semináře Venkov 2017

Ve čtvrtek 2.2. 2017 se již po desáté konal výroční seminář výzkumného centra RURAL s tradičním názvem Venkov 2017. Podrobnější infromace a prezentace si můžete stáhnout z webu České geografické společnosti. Prezentace jsou k dispozici i zde:

Radim Perlín: Úvodní prezentace

Annett Steinführer: Socio-demographic changes in rural areas in Germany

Radim Perlín: Aktéři na venkově a jejich sítě

Petr Havel: Důsledky dotací EU únor 2017

 

Soubor ke staženíLze dohodnout se Svazem změnu RUD?

Úvodník předsedy Sdružení místních samospráv ČR Stanislava Polčáka ze Zpravodaje SMS ČR 1/2016, komentující situaci před podepsáním Společného prohlášení organizací hájících zájmy samospráv ČR ke změně rozpočtového určení daní 20. ledna 2016 předsedy SMO ČR, SMS ČR a SPOV ČR (viz samostatný článek z 21. 1. 2016 níže).

 

Fotogalerie12. ledna 2017: Starostové nejúspěšnějších obcí ze soutěže Vesnice roku 2016 byli ve Sněmovně

Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček předal Pamětní list a knihu o PSP ČR starostům nejúspěšnějších obcí ze soutěže Vesnice roku 2016. Vítězem je obec Kašava ze Zlínského kraje, na druhém místě se umístila obec Prysk z Libereckého kraje, třetí byly jihomoravské Kozojídky. "Starostové mají velmi náročnou práci, stojí takříkajíc v první linii. Proto si jejich práce velmi vážím," uvedl Jan Hamáček. Setkání se starosty se zúčastnil také místopředseda PSP ČR Petr Gazdík.
 

ČlánekKřest knihy VENKOVSKÉ STAVBY 2016


Slavnostní křest knihy VENKOVSKÉ STAVBY 2016 se uskutečnil v pátek 20. ledna 2017 na Regiontour 2017 za přítomnosti ministryně MMR ČR Karly Šlechtové, předsedkyně SPOV ČR Veroniky Vrecionové,  ředitelky SPÚ ČR Svatavy Maradové a 1. místopředsedy SPOV ČR a starosty obce Bělotína Eduarda Kavaly.

 

Soubor ke staženíZpravodaj venkova 1/2017

V 1. čísle roku 2017 si například můžete přečíst:
- Zvýší se podíl měst a obcí na DPH? Do sněmovny zamířilo několik návrhů
- Společné prohlášení organizací hájících zájmy samospráv ČR ke změně RUD
- Střídání v čele Spolku: dlouholetého předsedu Eduarda Kavalu nahradila Veronika Vrecionová
- Nový projekt Spolku: Podpora obnovy venkova pomocí zavedení strategického řízení
- Saďte s námi stromy! Projekt „Milion ovocných stromů pro krajinu“
- MAS pomáhají zkvalitnit život na venkově. Díky novým strategiím budou  mít třikrát větší částku
- Celkový stav administrace hodnocení strategií CLLD
- Průzkum SMS: Zavedení EET provází výrazný zánik provozoven. Obce vyzývají vládu k řešení
- Zájem o národní dotace MMR stoupá. Žádostí je stále více
- MZe i v roce 2017 podpoří obnovu a údržbu drobných venkovských památek
Zpravodaj si můžete stáhnout také na adrese: https://issuu.com/z-spov/docs/zpravodaj_venkova_1-2017

 

Soubor ke staženíSpolečné prohlášení organizací hájících zájmy samospráv ČR ke změně rozpočtového určení daní

V pátek 20. ledna 2016 na Regiontour 2017 v Brně podepsali předseda SMO ČR František Lukl, předseda SMS Stanislav Polčák a předsedkyně SPOV ČR Veronika Vrecionová Společné prohlášení organizací hájících zájmy samospráv ČR ke změně RUD.
Zákonodárný návrh Libereckého kraje na navrácení cca 8 miliard korun ročně z vybraného DPH ve prospěch municipalit má od soboty podporu všech tří organizací sdružujících naše obce. Posílení RUD ve prospěch obcí bude patrně posledním důležitým milníkem tohoto volebního období.
 

Soubor ke stažení10. ročník diskusního semináře RURAL/VENKOV 2017

výzkumného centra Přírodovědecké fakulty UK RURAL se uskuteční jako vždy první čtvrtek v únoru -  2. 2. 2017 od 10:00 v budově Přírodovědecké fakulty UK, Albertov 6, Praha 2.

 

Na semináři vystoupí Annetta Steinführerová z Thünen Institutu v Braunschweigu, Německo, (anglicky), diskuse bude v češtině. Druhou část semináře obohatí panelová diskuse různých odborníků na problematiku rozvoje venkova od akademiků, přes představitele státní správy až po praktiky z MAS nebo venkovských obcích.

 

Počet míst v sále je omezen, proto je nutné nahlásit účasti (jméno, příjmení, instituce) na mail perlin@natur.cuni.cz. Vaši účast bude po nahlášení potvrzena.

 

Soubor ke staženíPodpora rozvoje alternativní dopravy v ČR

Prezentace MŽP k Národnímu akčnímu plánu čisté mobility z listopadu 2015, jehož cílem je zásadní rozvoj alternativní dopravy v ČR (rozvoj elektromobilů, plug-in, CNG), na schůzi SPOV ČR 3. ledna 2017.

 

Soubor ke staženíPodpora alternativních způsobů dopravy

Prezentace výzvy č. 13/2016 Státního fondu životního prostředí ČR na schůzi SPOV ČR 3. ledna 2017.

 

Soubor ke staženíRok venkova 2017

Informace o projektu Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, Asociace soukromého zemědělství ČR, řemeslných a zemědělských-potravinářských profesních spolků a zájmová sdružení podporující aktivity na venkově si kladou za cíl podpořit hlavní skupiny podnikatelů v obcích do třech tisíc obyvatel a motivovat je zakládat a udržovat provozovny na venkově na schůzi SPOV ČR 3. ledna 2017.

 

V Zichovci mají regulativ výstavby

Přečtěte si, jak v obci Zichovec (okr. Kladno), ve které byl v listopadu seminář o venkovské architektuře, usměrňují novou výstavbu, jak o tom informoval Mgr. Kavala na lednové schůzi SPOV ČR.

 

Novou předsedkyní SPOV ČR Veronika Vrecionová. Rozhovor na ČT

Na schůzi Spolku pro obnovu venkova ČR 3. ledna 2017 předal jeho dosavadní předseda Mgr. Eduard Kavala po 18 letech oficiálně svou funkci dosavadní 1. místopředsedkyni spolku a bývalé senátorce Ing. Veronice Vrecionové. Ta povede spolek nejméně do řádné volební valné hromady v prosinci 2017. Mgr. Kavala bude 1. místopředsedou. Odkaz na rozhovor s nimi, který přinesla ČT 24 téhož dne. S novou předsedkyní přichází i nová tajemnice, paní Jitka Valínová, která na této pozici nahradí slečnu Ivu Svobodovou.

 

Soubor ke staženíPF z Bělotína