SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova

Hledání

Hledat:

Aktuality

Vítáme Vás na www stránkách Spolku pro obnovu venkova České republiky, nevládní neziskové organizace, jejímž posláním je přispívat k rehabilitaci venkova, k obnově a prohloubení společenského a duchovního života na venkově, k posílení hospodářské stability a prosperity venkova.
Doručovací adresa: SPOV ČR, Přelická 356, 273 05 Smečno, IČ 64937178, č. účtu 2800635580/2010
V sekci Aktuality naleznete nejnovější zprávy z dění na českém venkově, v pravé části jsou pozvánky na akce Spolku. Informace o logu Spolku získáte zde.
 

Soubor ke staženíNominujte svou starostku nebo svého starostu na Starostu roku

Nejméně 20 obyvatel obcí do 2000 obyvatel může do 12. července 2013 navrhnout svého starostu do 5. ročníku soutěže Era "Starosta roku". Vítězný starosta pro svou obec získá 250 000 Kč. Podrobné podmínky soutěže najdete zde. Více na www.nadacevia.cz.
 

Soubor ke staženíZítra se budou vyvěšovat hrábě

Minulý čtvrtek proběhla schůzka SMS ČR s ministrem pro místní rozvoj Kamilem Jankovským. Ministr hodlá nadále komunikovat a dosáhnout kompromisu ve prospěch venkova. Připravují se další jednání s ministrem zemědělství a premiérem. Jako recesistický výraz udržování pohotovosti budou ve středu 15. května (namísto odvolané manifestace v Praze) na obecních úřadech vyvěšovány klasické dřevěné hrábě.

 

Soubor ke staženíVeřejné slyšení "Porozvodová péče o děti: právo dětí na oba rodiče" v Senátu 20. května 2013

Cílem veřejného slyšení Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu PČR je otevřít diskusi o legislativních změnách, které by zajistily rovné postavení obou rodičů v porozvodové péči o dítě, zabránily omezování podílu obou rodičů na výchově dítěte a posílily funkčnost soudnictví a státní správy při řešení sporných situací. Účast potvrďte do 16. května na tel. č. 257 072 511 nebo na borodacovah@senat.cz.
 

Soubor ke stažení29. května v Ostravě: Mezinárodní seminář "Bezradný rodič? Bezradný zaměstnavatel? Hledejme společnou řeč…"

Ke stažení pozvánka na seminář, připravený Národním centrum pro rodinu Brno ve spolupráci s Frau und Beruf GmbH München a Centrem pro rodinu a sociální péči o.s. Ostrava. Seminář v Clarion Congress Hotelu v Ostravě-Zábřehu se zaměřuje na vzdělávání (nejen) pro ženy. Čeští i zahraniční personalisté a poradci se budou zabývat vzděláváním žen na rodičovské dovolené, příklady dobré praxe, nabídkami úřadu práce a novými formami péče o děti. Vložné se nevybírá. Návratka ke stažení zde.
 

ČlánekManifestace v Praze byla prozatím odvolána

Manifestace starostů a představitelů místních samospráv, týkající se rozdělování evropských dotací, která se měla uskutečnit 15. května v Praze, byla prozatím odvolána. V současné době probíhají na ministerské úrovni jednání, do kterých by nebylo vhodné nikterak (ani zvenčí) zasahovat. Jakmile se situace změní, budeme Vás informovat.

 

Soubor ke staženíXVII. Evropský festival duchovní hudby Šumava-Bayerischer Wald

zahájil 8. května koncertem akademických sborů v Plzni a bude pokračovat v dalších 30 českých a bavorských městech a obcích. Na české straně se koncerty uskuteční 11. 5. v Hamrech a Chudenicích, 12. 5. v Plzni a Klatovech, 16. 5. v Plzni, 17. 5. v Dolanech a Nezdicích, 18. 5. v Chudenicích, 19. 5. ve Švihově, Blovicích a Klatovech, 24. 5. v Dešenicích a Nýrsku, 25. 5. v Chudenicích, 26. 5. v Klatovech a Plzni, 31. 5. V Chlistově, Janovicích nad Úhlavou a Vřeskovicích, 1. 6. v Bezděkově, Velharticích a Klatovech a 2. 6. v Klatovech, Janovicích nad Úhlavou a Boru u Tachova.

 

Soubor ke staženíSeminář Obec přátelská rodině v PS Parlamentu ČR 31. května

MPSV pod záštitou Stálé komise pro rodinu a rovné příležitosti PS PČR uspořádá "Seminář dobré praxe rodinné politiky na úrovni obcí při příležitosti vyhlášení VI. ročníku soutěže Obec přátelská rodině", určený především starostům měst a obcí. Jedinou podmínkou Vaší účasti je přihlášení se do 20. května prostřednictvím registračního formuláře, který najdete zde.
 

Soubor ke staženíSPOV ČR na květnové schůzi poděkoval SKIP ČR za jeho vstřícný postoj k Programu obnovy rodiny a uvítal zapojení knihoven

Předsednictvo Spolku pro obnovu venkova ČR dále při projednávání realizace Programu obnovy rodiny 7. května vzalo na vědomí materiál Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR "Rodina a knihovny obcí", připojený ke stažení, a doporučilo starostům obcí – členům Spolku, aby v jeho duchu prohlubovali spolupráci s knihovnami ve svých obcích.
 

Soubor ke staženíZpravodaj venkova - měsíčník SPOV ČR a NS MAS ČR - 5/2013

V 5. čísle roku 2013 si například můžete přečíst:
- Předseda Spolku Eduard Kavala vyzývá starosty: „Přijeďte demonstrovat 15. května do Prahy. Jde o peníze nás všech!“
- Evropské dotace končí v síti velkých hráčů, starostové obcí se bouří. Cedulový protest v obcích upozornil, že venkov chce větší vliv po roce 2014
- Nové programové období? Jak se nyní dohodne, tak se nastaví a bude platit do roku 2020. Rozhovor s Radanem Večerkou, místopředsedou Spolku pro obnovu venkova ČR
- Tisíc obcí ze Sdružení místních samospráv má novou předsedkyni Janu Juřenčákovou
- Regionální značky se představily v Senátu

Prostorový prohlížeč: http://issuu.com/z-spov/docs/zpravodaj_venkova_5-2013

 

Soubor ke staženíSeminář "Aplikace zákona o ochraně přírody při péči o dřeviny" 9.5.2013 v Sedlici u Blatné

pořádá Svazek obcí Blatenska ve spolupráci s o. s. Dendrologická Dobřichovice. Přihlášky do 5. května na cesles.dd@seznam.cz  (Mgr. Iva Kubátová, tel. 731 576 710).
 

Soubor ke staženíProgram setkání obcí a ŠOV v obci Vísky (okr. Blansko) 23.-24.5.

Stáhněte si podrobný program pravidelného setkání obcí, evropských škol obnovy vesnice a rozvoje venkova a jiných podobných vzdělávacích institucí a aktivit v obci Vísky (okres Blansko, 45 km severně od Brna - viz mapa). Německo-české tlumočení je zajištěno. Přihlásit se můžete do 6. května (formulář ke stažení zde).

 

Gymnázium Integra: Pedagogická konference "Učíme o Moravě"

Odkaz na stránky brněnského gymnázia, kde byla v souvislosti s pedagogickou konferencí 16. dubna 2013 veřejnosti nabídnuta učebnice v elektronické podobě "Morava - dějiny země uprostřed Evropy" (29.2 MB) a řada dalších výstupů stejnojmenného projektu, podpořeného z OP Vzdělávání a konkurenceschopnost.
 

Starostové požadují směřování finančních prostředků z EU na potřeby samospráv a zjednodušení celého systému

Využití evropských prostředků bylo hlavním tématem jubilejního XX. Kongresu starostů a primátorů 25. dubna 2013 v Brně. Starostové mají oprávněné obavy z toho, zda nový systém a celkové zaměření evropských dotací dokáží zajistit jednodušší a efektivnější podporu rozvoje měst a obcí.
 

Soubor ke staženíMá vlast – slavnost na Vyšehradě 11. května 2013 v 11 hodin

Spolek se stal v letošním roce spolupořadatelem setkání krajů a putovní výstavy "Má vlast". Záštitu nad letošním ročníkem převzal Ústecký kraj, proto se na akci významně podílí také Ústecký SPOV. Ke stažení pozvánka, podrobný program najdete zde.
 

Prohlášení Rady SMO ČR k problematice evropských dotací

Rada Svazu měst a obcí ČR se na zasedání v Třeboni dne 19. dubna 2013 zabývala problematikou čerpání evropských dotací. Řešila problém dopadu korekcí v regionálních operačních programech i následující programové období 2014-2020. Požaduje mimo jiné, aby 300 mil. EUR, které byly přesunuty ze Společné zemědělské politiky do kohezní politiky, byly využity výlučně pro řešení potřeb venkova. Částku 200 mil. EUR navrhuje alokovat do Integrovaného regionálního operačního programu a 100 mil. EUR do Operačního programu Životní prostředí.