SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova | SPOV - Spolek pro obnovu venkova

Hledání

Hledat:

Rozpočtové určení daní

13. července 2012

Spolek je nadšen, poslanci schválili novelu o přerozdělování daní

S velkým nadšením přivítal Spolek pro obnovu venkova ČR výsledek pátečního hlasování o novele rozpočtového určení daní. Poslanci ji schválili počtem 158 hlasů. Proti návrhu se jich vyjádřilo jen čtrnáct.
 
Marný letitý boj za spravedlivější přerozdělování daňových příjmů se zdá být konečně vyhrán. V obecních a městských pokladnách by se tak mohlo po novém roce sejít více peněz než v letech minulých. V mnoha případech by se jednalo o miliony korun.
"Proti diskriminaci venkova bojujeme už celou řadu let," zdůraznil předseda SPOV ČR Mgr. Eduard Kavala. "V roce 2007 jsme v tomto duchu iniciovali i petici a předali ji tehdejšímu předsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi," připomněl Eduard Kavala. Aktivní zájem o dění kolem návrhu novely RUD nejeví pouze Spolek, ale i jeho partnerské organizace. Ve spolupráci se Svazem měst a obcí ČR, Sdružením místních samospráv ČR a Národní sítí Místních akčních skupin ČR se vloni na podzim členové Spolku v hojném počtu zúčastnili pokojné demonstrace před Úřadem vlády. Cílem bylo tehdy podpořit návrh Ministerstva financí o novém způsobu přerozdělování daní.
Ve své původní verzi navržená novela Poslaneckou sněmovnou neprošla. Přesto ji v jejím čerstvě schváleném znění venkovské organizace kvitují s povděkem. Čtyři protěžovaná města by měla být od roku 2013 ve srovnání s letošním rokem na daňových příjmech přibržděna, díky čemuž přibude v pokladnách ostatních měst a obcí celkem dvanáct miliard korun. Zákon však ještě musí odsouhlasit Senát a podepsat prezident.
Kateřina Kapková